Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului de munca si neacceptarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului de munca si neacceptarea inventarului de catre angajator in ziua respectiva

Buna seara!Am si eu o mare problema,sunt in dificultate si nu stiu cum sa procedez in acest caz si v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta cu niste sfaturi.
Sambata trecuta,am mers ca de obicei la munca si cu o zi inainte am avut o discutie cu sefa mea si am intrebat-o ce e cu anuntul pe care l-a pus vis-a-vis de magazinul ei,pentru ca eu stiam din sursa sigura ca vrea sa ma dea afara.Insa ea nu a recunoscut si mi-a spus ca angajeaza prietena ei si mi-a spus sa ma gandesc pana sambata dimineata daca mai vreau sa raman la ea sau nu si sa-i dau un raspuns.Eu nu am mai vrut sa raman pentru ca ea nu-mi dasea nici concediu de odihna,doar peste un an si nu-i mai convenea deloc activitatea pe care eu o desfasuram in cadrul magazinului ei,asa ca sambata simineata i-am spus ca este ultima zi de lucru si ca vreau sa demisionez.In acel moment,ea s-a enervat si mi-a luat cheia de la magazin si mi-a zis sa plec.Eu i-am cerut salariul,pentru ca era zi de salariu,insa ea nici nu a vrut sa auda si mi-a spus ca nu-mi primesc banii pana nu facem inventarul.Desi eu am insistat sa facem inventarul in ziua respectivaea nu a vrut si mi-a zis sa vin abia ,abia peste doua zile ca sa poata sa ma scoata lipsa si sa aiba motiv sa nu-mi mai dea salariul.Mi-au spus fetele din complexul respectiv ca a tot luat imbracaminte de acolo si sambata si ieri si azi si a dus la celelalt magazin.Ce am de facut in acest caz?

Incercati o solutionare amiabila a conflictului prin mediere. Daca nu doriti sau angajatorul nu e de acord adresati-va instantei de judecata pentru recuperarea drepturilor salariale si a indemnizatiei de CO aferente perioadei lucrate.
In ce priveste inventarul raspundeti doar daca ati semnat inventarul la angajare si apoi receptiile marfii care a intrat. Inventarul se face in ultima zi de lucru, nu ulterior.
Am inteles,atunci voi incerca sa discut maine cu sefa mea si sper sa rezolv cu bine problema si sa-mi dea salariul.Nu am semnat primirea inventarului la angajare si nici fisele de receptie ale marfii.
Va multumesc mult si va doresc o seara buna!